دور دوزی موکت: برخی از موکت ها حاشیه آن ها مانند فرش دوخته می شود که این کار جلوه زیبایی به آن ها می دهد البته انتخاب این مدل از موکت ها سلیقه ای است و ممکن است مورد پسند تنها تفاوتشان با سایر موکت ها، حاشیه دور دوزی  شده آن ها می باشد. همانطور که می دانید فرش ها چه دستی چه ماشینی قیمت بسیار بالاتری نسبت به موکت ها دارند و با توجه به اقتصاد جامعه خیلی از افراد موکت ها را ترجیح می دهند. حاشیه این مدل موکت های همانند فرش ها دور دوزی شده است اما در عوض هزینه کمتری نسبت به فرش دارند.
شما می توانید به جای خرید فرش، موکت های دور دوزی شده با طرح، رنگ و جنس دلخواه خود با هزینه کمتر را خریداری نمایید. جالب است بدانید برخی از موکت هایی که دارای پرز بلند هستند را دور دوزی می کنند تا پرزهای کناره آن آسیب نبینند.دور دوزی با دستگاه های صنعتی و همچنین دست انجام می شود .

روش های دور دوزی موکت

امروزه دور دوزی به روش  صنعتی که با چرخ های مخصوص دوردوزی انجام می شود بیشتر مورد استقبال قرار گرفته روش دیگر به صورت دستی و با سوزن های بلند وضخیم است که البته کاری سخت و زمانبر است. روشی دیگر که خلاقانه و ساده تر است، دوختن پارچه با عرض کم به اطراف موکت است. این روش معمولا ارزان تر است و به سادگی در منزل نیز قابل اجرا است و فقط نیاز به تهیه پارچه ای است که با رنگ موکت تناسب داشته باشد و همچنین داشتن سوزن و نخ مناسب است. البته کمی حوصله و ظرافت نیز برای این روش نیاز است. متداول ترین روش دوردوزی با چرخ است که مدلهای مختلفی دارد مدلهای پیشرفته و قوی اکثرا دارای قیمت بالایی هستند و بیشتر در تولیدی های پادری می توان پیدا کرد.


موکت طرح فرش جدید


دوردوزی کردن با دست

برای دور دوزی موکت با دست نیاز به هزینه بالا و همچنین زمان زیاد برای فرستادن موکت پس از برش به کارخانه و سپس برگشت آن به منزل یا مکان مورد نظر شما نیست. آنچه که لازم دارید مقداری پارچه، سوزن مخصوص دوردوزی با دست و البته مقدار زیادی صبر و دقت است. این روش ممکن است کارامد به نظر بیاید! کافیست پارچه ای مخمل یا هر پارچه ی دیگری که به بافت و رنگ موکت نزدیک است، تهیه کرده و به عرض حدودا ده سانت و طول محیط موکت، برش زده وهمچون نوار اریب به لبه ی موکت خود بدوزید. حالا یک موکت دور دوزی شده ی شکیل در اختیار دارید که پاخوردن زیاد، سبب فرسایش دور موکت نمی شود. این روش کمی سنتی است. از قدیم وقتی فرش یا موکت دچار پوسیدگی می شد، قسمت پوسیده را جدا کرده  و آن قسمت را نواردوزی می کردند.

مزایای دوردوزی موکت

دور دوزی یکی از متداول ترین کارهایی است که برخی افراد بعد از خرید موکت انجام می دهند. اما برای همه موکت ها دوردوزی لازم  نیست بیشتر افراد اعتقاد دارند با دوردوزی موکت ، عمر آن افزایش می یابد. دوردوزی بیشتر برای شکل دادن به اطراف موکت و همچنین جلوه زیبا تر موکت استفاده می شود تا به لب ساده موکت شکلی متفاوت ببخشد.

دور دوزی موکت

جایگزین دور دوزی موکت

در بعضی قسمت ها که لبه انتهایی موکت جلو دید است مانند قسمت درگاهی در ورودی اتاق ،به جای دوردوزی لبه موکت در این قسمت می توان از پروفیل های گرده ماهی استفاده کرد.این پروفیل ها معمولا از جنس های مختلف عرضه می شود.در حال حاضر استیل ، پی وی سی و چوب روکش دار با رنگ های نقره ای و طلایی ، برنزی در بازار موجود است. عرض این پروفیل ها  ۳ و ۵ سانتیمتر است.

مراحل دور دوزی موکت

ابتدا موکت به محل شما حمل و پس از برش و نصب ، دوباره جمع آوری و به کارگاه ارسال می شود.

پس از دور دوزی موکت مجددا به محل نصب حمل و در محل های مورد نظر پهن می شود.

کرایه حمل ، اضافه بر حمل اولیه به علاوه دستمزد اضافه نسبت به برش و نصب ابتدایی به قیمت دور دوزی اضافه می شود.


قیمت موکت ساده ارزان


چرا دوردوزی موکت های باعث افزایش طول عمر آن ها می شود؟

اگر قرار است موکت را در قسمت وسط سالن و ساختمان خود قرار دهید، بهتر است تا برای آن دور دوزی انجام شود، تا طول عمرمفید موکت شما اضافه گردد. اگر قرار است تا موکت، تمام سطح ساختمان یا منزل شما را بپوشاند، اصلاً نیازی به انجام دادن دور دوزی نیست. نکته جالب که باید به آن اشاره کرد، قسمت حساس برش و نصب موکت است. اگر این کار را به شخص متخصص و نصابان ماهر می سپارید، نیازی به دور دوزی نیست. اما اگر قصد دارید که خودتان این کار را انجام دهید، امکان دارد برش های نامنظم و ناهموار را ایجاد کنید، بنابراین، بهتر است تا دور دوزی انجام دهید، تا هم زیبایی ظاهری ایجاد شود و هم سلامت موکت شما تامین شود. در نهایت، با کسب اطلاعات و مهارت ها، جهت نحوه صحیح نگهداری از موکت، می توانید طول عمر آن را به میزان قابل توجه افزایش دهید و از آن در برابر آسیب های احتمالی حفظ کنید.

آیا واقعا دوردوزی لازم است؟

تمامی موکت ها به دور دوزی نیاز ندارد و نیازی نیست هزینه اضافه بپردازید . موکت های حلقوی بعلت بافت خاصی که دارند، با برش زدن بخشی از بافت آن از دست رفته و بد شکل می شوند. دراینجا واقعا دوردوزی موکت ضروری است. همچنین موکت های پرزبلند ی که برای داشتن نمای بهتر وسط پذیرائی پهن می کنند نیاز به دور دوزی دارند. کناره های موکت بعد از برش ، ممکن است نخ کش شود که به مرور باعث به هم خوردن ابعاد آن و ریزش الیاف شود، دور دوزی لبه موکت استحکام لازم را به فرش شما می دهد و از نخ کش شدن و ریزش الیاف نیز جلوگیری خواهد کرد.

یکی دیگر از موارد مهم دور دوزی جلو گیری از لول شدن لبه ی موکت ها است .بنابر این  دیگر نگران لوله شدن لبه ی موکت خود براثر شستشو و رفت وآمد نیستید. چقدر با سرخوردن موکت روی سرامیک ها مشکل دارید؟ حال روشی که معرفی کردیم، میتوانید از سرسره بازی موکت شما جلوگیری کند. این روش نه تنها موجب بالاتر رفتن وزن موکت شما می شود، بلکه اگر شما از تکه ای چرم زیر لبه  های موکت، به هنگام دوردوزی استفاده کنید ، صد درصد مشکل حرکت موکت هایتان حل می شود. با این شیرازه ی موکت شما محکم تر می شود و محال است به این زودی ها به موکت جدید نیازمند شوید.