موکت اکسمینستر به علت نحوه تولید پیچیده ای که دارند و وجود کیفیت و دقت در تمام مراحل تولید این فرش ها، حس لوکس و منحصر به فردی را با خود به همراه دارد. وجود چنین موکت هایی در مراکز تجاری بزرگ ،فرودگاه ها، هتل ها یا حتی فضا های مسکونی ، امضایی از نوع توجه به کیفیت متریال است. موکت های اکسمینستر گزینه مناسب برای استفاده کف فرودگاه های بین المللی و هتل های ستاره دار بوده است. طی دو قرن گذشته روند ساخت این نوع موکت ها تغییرات بسیار کمی داشته است. اما پیشرفت ها تکنولوژی و روند طراحی مشخصات این نوع موکت پشمی را به سطوح جدید وارد کرده است. اضافه شدن رنگ های قابل استفاده از ۸ رنگ به ۱۲ رنگ و امروزه در بهترین حالت به ۳۲ رنگ قابل استفاده است . اما بعد از گذشت سالها روش تولید همچنان یکسان باقی مانده است که کمک بزرگی به حفظ کیفیت آن کرده است.

استفاده از موکت های اکسمینستر با در نظر گرفتن ویژگی های طراحی آن به نوعی یک قطعه هنری در بستر فضا است که داستانی را با خود به فضا می آورد که تا سالها همچنان تکمیل کننده ویژگی ها هیجان انگیز آن محیط باقی می ماند.

جنس الیاف موکت اکسمینستر

موکت اکسمینستر قابلیت تولید از ترکیب الیاف طبیعی پشم و الیاف مصنوعی پلی آمید یا همان نایلون را دارد. پشم خالص به عنوان یکی از با کیفیت ترین و بادوام ترین نوع الیاف در فضاهای با رفت و آمد زیاد بسیار مناسب می باشد. پلی آمید به دلیل آنتی استاتیک بودن و افزایش زیبایی و استحکام بیشتر موکت نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

روش رنگرزی موکت اکسمینستر

برای تولید این نوع موکت لازم است تا نخ های رنگ شده توسط دستگاه بافته شوند. به همین دلیل نوع روش رنگرزی این موکت ها قبل از تولید موکت یعنی از قبل رنگ شده است. عموما رنگرزی به روش انحلالی یا رنگرزی الیاف انجام می شود.

دوام و ماندگاری موکت اکسمینستر

موکت اکسمینستر به علت جنس الیاف، روش رنگرزی و نوع تولید، از تمام موکت های موجود در بازار، کیفیت و دوام بالاتری دارند. پشم و پلی آمید استفاده شده در این نوع موکت ها، دوام و استحکام بسیار بالا را به ارمغان می آورد که در محیط های پرتردد سالها قابل استفاده خواهد بود. به علت نوع روش رنگرزی که عموماً به صورت انحلالی الیاف رنگی تولید می شوند، پایداری رنگ موکت در برابر تردد، شستشو و نور آفتاب بسیار بالا می باشد.

در صورتیکه به همراه این موکت ها آندرلی نیز استفاده کنید، دوام و کارایی آنها تا 3نیز افزایش پیدا خواهد کرد.


موکت تایلی


ویژگی های موکت اکسمینستر:

استفاده از موکت اکسمینستر با در نظر گرفتن خصوصیات طراحی آن، به نوعی یک اثر هنری می باشد. اثری که یک داستان را با خود به فضا می آورد و تا سال ها همچنان تکمیل کننده هیجان آن محیط خواهد ماند. طول عمر این موکت ها بسیار زیاد است حتی در محیط های پر تردد می باشد این به این معنی است موکت اکمینستر بسیار با دوام تر از انواع دیگر موکت ها می باشند.  موکت ها معمولاً در اثر رفت وآمد و در صورت قرار گیری در محیط های پر تردد اثراتی از ساییدگی دیده می شود در موکت های اکسمینستر این حالت اتفاق نمی افتد و این نوع از موکت یا به اصطلاحی فرش، دچار ساییدگی و پاره شدن نمی شود.

موکت های اکسمینستر به علت نحوه تولید پیچیده ای که دارند و وجود کیفیت و دقت در تمام مراحل تولید این فرش ها حس لوکس و منحصر به فردی را با خود به همراه دارد .وجود چنین موکت هایی در مراکز تجاری بزرگ ،فرودگاه ها، هتل ها یا حتی فضا های مسکونی ، امضایی از نوع توجه به کیفیت متریال است.

  • ثبات ابعادی جهت جلوگیری از باز شدن الیاف
  • ظاهر فوق العاده لوکس
  • طول عمر بسیار بالا
  • امکان طراحی های بسیار گسترده
  • دقت فوق العاده در پیاده سازی طرح های پیچیده
  • مقاومت بینظیر در برابر تردد
  • بسیار شبیه به فرش دستباف

موکت اکسمینستر

باورهای غلط در مورد موکت های چاپی

  1. موکت چاپی از دیگر انواع کم دوام تر است

این نظر که با گذشت زمان و رفت و آمد زیاد، طرح های چاپی از بین بروند همیشه وجود داشته است. برخی تصور می کنند استفاده از چاپ روی الیاف موجب کاهش کیفیت و دوام رنگ ها می شود . این یک باور اشتباه است چرا که  در واقع رنگ های شیمیایی به داخل الیاف پیوند خورده است و حتی در ساختمان های پر رفت و آمد نیز از روی موکت پاک نخواهد شد. در برخی از فرودگاه ها می توان نمونه هایی از موکت چاپی طرح پارکت و غیره با فناوری دیجیتال تزریق رنگ نصب شده که نشان دهنده دوام آن است را مشاهده کرده باشید.

  1. موکت دارای بافت نیست

نمونه های اولیه تولید شده از نظر ظاهری بسیار مسطح بودند و این موضوع پایه ای برای یک باور نه چندان صحیح شد. تکنولوژی تولید موکت های دارای چاپ همان فناوری به کار رفته در موکت تایل یا رول است. تفاوت اصلی در نحوه رنگ آمیزی الیاف دیده می شود ولی در هر صورت این محصولات نیز دارای بافت هستند. پیشرفت های زیادی در این زمینه شده که تولید موکت تافتینگ با تکنولوژی چاپ یکی از مدرن ترین نمونه های آن می باشد.

  1. چاپ روی موکت در برابر مواد شوینده آسیب خواهد دید

یک باور غلط است که در بین عموم رایج شده، جنس الیاف موکت از نایلون و مواد پلیمری است که قابلیت رنگ پذیری بالایی دارد. رنگ های تزریقی به هیچ وجه در اثر شستشو با آب و مواد شوینده رایج از بین نمی روند. اما در نظر داشته باشید که مواد های سفید کننده  می توانند به بافت الیاف موکت آسیب بزنند. همانطور که می دانید استفاده از سفید کننده های شیمیایی قوی روی انواع فرش و موکت به کلی ممنوع است در این مورد هم استثنا وجود ندارد. بنابراین از ریختن وایتکس روی موکت خودداری کنید. سفید کننده آسیبی به رنگ و چاپ نمی زند ولی قطعاً الیاف موکت را سست و ضعیف می کند.


موکت طرح فرش جدید


جنس الیاف موکت اکسمینستر

همانطور که می دانید موکت برعکس دیگر کفپوش ها از جنس پارچه است، یعنی پارچه ای گسترده بر روی زمین شما و با پا گذاشتن روی آن احساس راحتی و نرمی بیشتری می کنید. شاید برای شما که هدفتان انتخاب و خرید موکت است، دانستن جنس موکت ها جالب باشد. در ادامه مطلب در مورد جنس های مختلف موکت صحبت می کنیم تا به عنوان مشتری، راحت تر و مطمئن تر بتوانید موکت مورد نظر خود را بر اساس ویژگی های آن انتخاب کنید. از بادوام ترین جنس موکت گرفته تا لوکس ترین و نرم ترین آن، همیشه موکتی وجود دارد که مناسب فضای شماست.